Instalacje igłofiltrowe i ich zastosowanie przy odwadnianiu?

Prowadzenie prac związanych z odwadnianiem terenów podmokłych wymaga zastosowania odpowiedniej technologii. Klasyczne pompy zatapialne w tym przypadku nie będą się sprawdzać. W tego typu sytuacjach, trzeba będzie stosować instalacje igłofiltrowe. Jest to specyficzna forma technologii odwadniania, która pozwala na pozbycie się wody gruntowej oraz wody napływowej. Aby jednakże umiejętnie zastosować instalacje igłofiltrowe, trzeba w pierwszej kolejności posiadać niezbędne informacje i wiedzę na temat funkcjonowania tego rodzaju technologii odwadniania. Sprawdźmy w takim razie, jak działa technologia odwadniania igłofiltrami, oraz w jaki sposób prawidłowo przygotować tego rodzaju instalację do pracy przy obniżaniu poziomu wody gruntowej.

Jak działają instalacje igłofiltrowe?

Odwadnianie przy zastosowaniu instalacji igłofiltrowej wymaga przede wszystkim sporych inwestycji. Sam zakup niezbędnego osprzętu oraz pozostałych elementów instalacji pochłonie dość sporą sume pieniędzy. Do tego trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć się w profesjonalny agregat pompowy, dostosowany pod względem wydajności do planowanej ilości wody do pompowania. Trzeba więc przeprowadzić odpowiednie badania oraz obliczenia, które pozwolą nam ustalić jakiej wydajności agregat należy zastosować w danej instalacji. Tak więc instalacje igłofiltrowe będą składać się z trzech podstawowych elementów a są to:

  • Agregat pompowy – zapewniający wytwarzanie podciśnienia w całej instalacji
  • Kolektory ssawne – będące połączeniem pomiędzy agregatem a igłofiltrami.
  • Igłofiltry – czyli rury PCV o średnic 32 lub 63mm zakończone perforowaną częścią roboczą, poprzez którą, zasysana jest woda gruntowa.

igłofiltry w Poznaniu – strona z informacjami o możliwości zakupu igłofiltrów w Poznaniu.

Montaż instalacji igłofiltrowej w gruncie.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć odpowiednie miejsce na montaż igłofiltrów. Powinno ono być wytyczone w odległości około 2 metrów od ściany wykopu. Pozwoli to zapewnić stosunkowo spory zakres twardego terenu pod odprowadzeniu wody gruntowej. Następnie poprzez wpłukiwanie większą rurą z woda pod ciśnieniem, wprowadzane są one do gruntu na głębokość około pół metra większą niż głębokość prowadzonych robót ziemnych. Odstęp pomiędzy poszczególnymi igłofiltrami w rzędzie wynosi około 0,5-1 metra. Oczywiście w zależności od intensywności napływu wody gruntowej.

Igłofiltry są następnie podłączane do kolektorów ssawnych a te z kolei do agregatu pompowego. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie w instalacji podciśnienia i zasysanie wody gruntowej.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc podkreślić, iż instalacje igłofiltrowe są rozwiązaniem zapewniającym nam o wiele lepsze możliwości w zakresie odwadniania. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie pozbyć się wody gruntowej. Możliwe jest także prowadzenie prac w pobliżu zbiorników oraz cieków wodnych, co znacznie poszerza zakres możliwości wielu inwestycji budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *