Kominek w domu to marzenie wielu osób. Blask tańczących płomieni i ciepło bijące od ognia sprawiają, że każde wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Jednak po podłączeniu kominka do instalacji grzewczej i płaszcza wodnego ma on zastosowanie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne Z tych samych powodów budowę kominka należy zaplanować na etapie projektowania domu, aby takie manewry były w ogóle możliwe. Niestety nie zawsze się to udaje, a co więcej, w niektórych budynkach (np. blokach i kamienicach) jest to wręcz niemożliwe. Co wtedy? W takim przypadku można zainstalować kominek elektryczny, który jest bardzo dobrą alternatywą.
Kominek elektryczny kontra kominek prawdziwy
Ostatnie lata to szybki rozwój technologiczny, co pozwoliło na wprowadzanie do swoich domów wielu nowinek. Jedną z nich są właśnie kominki elektryczne, które z powodzeniem mogą zastąpić swoje tradycyjne odpowiedniki. Oczywiście, ustępują im pod pewnymi względami, lecz te kompromisy nie są zbyt uciążliwe dla odbiorców. Wprost przeciwnie – to dzięki pewnym ustępstwom możliwa jest instalacja kominków elektrycznych w blokach mieszkalnych. Jakie są największe różnice? Można wyróżnić cztery podstawowe, czyli cena, sposób montażu, funkcjonalność i estetyka. Każdą z tych cech omówimy szerzej poniżej.
Cena kominka elektrycznego i zwykłego
Nie da się ukryć, że cena produktu to często bardzo ważny czynnik, który klienci biorą pod uwagę przy zakupach. W tym przypadku bez wątpienia wygrywają kominki elektryczne, które można kupić już za kilkaset złotych, co w przypadku kilku tysięcy za klasyczny kominek robi bardzo dużą różnicę. Z drugiej strony cena zakupu to dopiero początek, bo użytkowany kominek generuje kolejne koszty. I wtedy role się odwracają. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Standardowy kominek opalany jest drewnem, które jest stosunkowo tanie. Z kolei kominek elektryczny wymaga podłączenia do prądu, co jest trochę droższym rozwiązaniem, które – w zależności od sposobu i długości użytkowania oraz wielkości modelu – może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Montaż kominka elektrycznego i zwykłego
Druga kwestia, którą należy omówić to montaż. Wspomnieliśmy o niej już wyżej, ale w tym akapicie rozwiniemy ten temat. I tak klasyczny kominek musi być podłączony do komina oraz domowych instalacji (np. grzewczej i wodnej), a to najlepiej zrobić już na etapie projektowania. Oczywiście, można dobudować kominek później, lecz koszt takiej inwestycji będzie jeszcze większy – czasami wręcz nieopłacalny. Kominek elektryczny można postawić w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu domu bądź mieszkania. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań poza dostępem do źródła prądu, więc pod tym względem jego montaż jest bezproblemowy.
Funkcjonalność kominka elektrycznego i zwykłego
Kominek w domu pełni dwie funkcję – praktyczną i dekoracyjną. O tej drugiej napiszemy niżej, a w tym akapicie zajmiemy się pierwszą z nich. Funkcjonalność kominka wiąże się z jego możliwościami grzewczymi i nie da się ukryć, że w tym przypadku klasyczne rozwiązanie jest dużo lepsze, szczególnie gdy kominek podłączy się do instalacji. Wtedy za jego pomocą można ogrzać cały dom oraz wodę. Kominek elektryczny również ogrzewa, ale tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje. Co prawda, można go przenosić z pokoju do pokoju, ale chyba nie o to chodzi. Ponadto jego możliwości grzewcze są stosunkowo niewielkie, więc często pełni głównie funckję dekoracyjną lub dodatkowego źródła ciepła.
Polecamy: Jak wybrać baterie umywalkową
Estetyczność kominka elektrycznego i zwykłego
Czas na kwestię, o której napomknęliśmy wyżej, czyli estetyka. I tutaj ponownie wygrywa klasyczny kominek, w którym płonie żywy ogień. Blask płomieni ma w sobie coś magicznego, szczególnie w okresie zimowym i świątecznym. Kominki elektryczne mogą symulować taniec płomieni, a nawet imitować trzask pękającego w ogniu drwa, lecz przypomina to oglądanie ogniska w telewizji, czyli wrażenia estetyczne są trochę mniejsze. Z drugiej strony, gdy nie ma najmniejszej możliwości instalacji tradycyjnego kominka, to takie rozwiązanie powinno być wystarczające.
Podsumowanie
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wybrać kominek elektryczny, czy zwykły, ponieważ zależy to od wielu czynników. Czasami montaż tradycyjnego rozwiązania jest po prostu niemożliwy i wtedy alternatywa w postaci kominka elektrycznego jest bardzo kusząca. I chociaż nie zastąpi on prawdziwego ognia, to z pewnością ma swoje zalety, które warto rozważyć – szczególnie gdy chcemy oryginalnie udekorować swój dom i stworzyć w nim przyjemną atmosferę.