przed przeprowadzką

O czym trzeba pamiętać przed przeprowadzką?

Lista rzeczy o których należy pamiętać przed przeprowadzką niestety jest bardzo długa, warto ją jednak przygotować, spisać i się nią posiłkować. Przede wszystkim należy pamiętać o sukcesywnych przygotowaniach i pakowaniu. Nie można też zapominać o rozważeniu różnych opcji przeprowadzki, samodzielnym jej wykonaniu lub z pomocą firmy przeprowadzkowej, bądź zaledwie wsparciem transportowym. Ponadto pamiętać należy o stworzeniu i trzymaniu się planu przeprowadzki.

Porządek to podstawa

Chaos i nieporządek sprzyja błędom, a błędy przez pośpiech i nieuwagę prowadzą do szkód. Brak dozoru to ryzyko uszkodzeń, zaginięcia czy kradzieży. Z tego powodu należy zadbać o porządek. Dzięki porządkowaniu możemy wyeliminować zbyteczne, dotąd przechowywane rzeczy i je zwyczajnie wyrzucić, sprzedać lub oddać. Uporządkowane rzeczy można bezpiecznie zapakować do kartonów, worków czy spakować w inny sposób. Pamiętać warto by każde opakowanie zbiorcze opisywać zawartością i tworzyć listy pojemników, pudełek do transportu. Taki sposób porządkowy gwarantuje powodzenie przeprowadzki. Łatwiej jest kontrolować na jakim jesteśmy etapie, ile czego nam zostało lub o czym zapomnieliśmy.

Przydział zadań

Jeśli nie korzystamy z ekipy tragarzy, ponieważ firmy specjalizujące się w organizowaniu przeprowadzki są zbyt drogie warto jest poprosić o pomoc bliskich lub znajomych. Mimo szczerych chęci i doskonałego przygotowania trudno jest przeprowadzać się w pojedynkę, czy dwójkę. Byłoby to mocno obciążające. Zyskując przynajmniej jedną czy dwie osoby do pomocy musimy zapewnić im pracę rozłożoną w czasie. Osoby te muszą wiedzieć co mają robić, kiedy i gdzie. Nie mogą stać bezczynnie, ani też działać chaotycznie. Zgodnie z planem przeprowadzki należy również nadzorować załadunek rzeczy, demontaż sprzętów i ich przygotowanie do przewozu. Czasem podaniem pomocnej dłoni w przeprowadzce jest pilnowanie kosztowności, elementów o wysokiej wartości wymagających ciągłego dozoru.

Polecamy: Transport mebli – nie rób tego sam

Zorganizuj materiały pakowe przed przeprowadzką

Bezwzględnie przed przeprowadzką należy zaopatrzyć się w dużą ilość akcesoriów i materiałów do pakowania. Wykorzystać w tym celu można domowe tekstylia, jak też pozyskane z drugiego obiegu kartony, pojemniki. Niektóre jednak elementy pakowe trzeba będzie kupić. Z pewnością przyda się nieograniczona ilość taśmy pakowej. Praktyczna w użyciu może okazać się pianka lub folia bąbelkowa, jak też tektura z metra. Jako wypełniacze sprawdzą się styropian i pianka, ale także gazety, odzież, ręczniki i szmaty.

O kartony należy zadbać dużo wcześniej. Nie chcąc ich kupować należy zbierać je sukcesywnie przy każdej nadarzającej się okazji.

Stwórz harmonogram prac przed przeprowadzką

Planując poszczególne zadania w czasie należy uwzględnić nie tylko miejsce z którego pakujemy rzeczy i je wywozimy ale również miejsce do którego one przyjeżdżają. Zarówno w jednym jak i drugim miejscu powinny być przydzielone osoby i im przypisane zadania bieżącego pakowania i rozpakowywania. Warto przed przeprowadzką taki harmonogram opracować. Oczywiście może on ulec zmianie pod wpływem nieoczekiwanych zdarzeń. Wiedza kto, gdzie i co ma zrobić pomaga także w kontrolowaniu etapu przeprowadzki w czasie. Łatwo wówczas ocenić czy występuje opóźnienie, czy natrafiamy na problem, czy też wręcz przeciwnie wszystko idzie zgodnie z planem.

Nieoczekiwane przeszkody

Już na etapie planowania przeprowadzki trzeba się przygotować na przeszkody z jakimi być może będziemy musieli się zmierzyć. Niestety nie wszystko da się przewidzieć, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużym doświadczeniem w organizacji przeprowadzki. Bardzo często zdarza się, że coś nam wypada, czego nie braliśmy pod uwagę, czasem to kwestia pogody, czasem problem z wyniesieniem np. narożnika, a czasem problem z demontażem okapu czy wanny. Problemy powodują opóźnienia a czasem wymagają modyfikacji planów w czasie przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *