kopia zapasowa

WordPress ułatwia tworzenie kopii zapasowej

Nie tylko wykwalifikowani i doświadczeni webmasterzy orientują się w tematyce tworzenia backupów stron i zalet posiadania kopii zapasowej serwisu. Nawet dla laika powinno być oczywiste, iż kopia zapasowa to coś co warto robić dla zapewnienia większego bezpieczeństwa witryny.

Jeśli jesteś administratorem lub redaktorem strony www koniecznie musisz oswoić się z tzw. backupem. Kopia zapasowa witryny internetowej zabezpieczy Cię przed niemiłą niespodzianką w postaci utraty danych. Uszkodzeniem witryny lub niemożnością zalogowania się do serwisu. Niestety zdarza się, że firmy oferujące hosting ulegają atakom hakerów, czasem awariom co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla użytkowników. Jedynie ci którzy wykonali backup strony mają wtedy szanse odzyskać dane. Przywracając swoją stronę do życia w takiej formie w jakiej zniknęła.

Ogromnym zagrożeniem utraty serwisu jest także upadek hostingodawcy. Jeśli korzystamy z poważnych firm raczej nam to nie grozi. Jednak wielu administratorów chcąc oszczędzić na hostingu wybiera mało znane i mało pewne firmy. W takich przypadkach kopie zapasową powinniśmy tworzyć obowiązkowo. Na wypadek gdyby pewnego dnia okazało się iż nie ma już hostingu i nie ma też naszej witryny.

WordPress jest uwielbiany nie tylko przez blogerów

Bardzo wiele witryn internetowych to strony oparte na CMS-ie WordPress. Ten system administracji jest uwielbiany nie tylko przez blogerów. Pozwala zarówno bezpłatnie jak i w formie płatnej w szerszej wersji stworzyć ciekawą witrynę. Ponadto jest na tyle uniwersalny iż użytkownicy lubią korzystać ze znanego środowiska. Administratorzy również chwalą sobie CMS WordPress za to jak łatwo go obsługiwać i rozbudowywać. Tym sposobem CMS nie ma sobie równych. Pod kątem bezpieczeństwa również WordPress zapewnia szereg narzędzi do ochrony przed hakerami.

Polecamy: Film na stronie www. Czy warto je dodawać?

Kopia zapasowa, jak ją zrobić w WordPress?

W WordPressie mamy do dyspozycji darmowe wtyczki do tworzenia kopii zapasowej. Za pierwszym razem należy je uruchamiając skonfigurować. Na dalszym etapie są one samoobsługowe. Rzadko ulegają awariom. A informacje wysyłane na pocztę e-mail o przeprowadzeniu kopii zapasowej z powodzeniem pomagają śledzić i kontrolować na bieżąco czy nasze dane są w pełni bezpieczne. Dzięki posiadaniu kopii bazy danych wraz z plikami nie jest też trudno przenieść stronę na inny hosting i domenę. Czasem to znacznie ułatwia zmiany na stronie. Aby jednak backup się nam przydał musi być dobrze wykonany. Tutaj dowiesz się jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress za pomocą UpdraftPlus oraz poprawnie zainstalować i skonfigurować tą wtyczkę do backupu. Ponieważ kopia musi być kompletna i nieuszkodzona. Niestety zdarza się, że tworzy się niepełna lub uszkodzona, dlatego należy monitorować raporty tworzenia kopii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *