Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła to w wielu przypadkach jedno z najlepszych rozwiązań grzewczych do zastosowania w naszych domach jednorodzinnych. Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z tego, iż nie w każdym budynku będzie to możliwe do zastosowania. Wynika to z faktu tego, iż pompa ciepła nie jest w stanie wygenerować zbyt dużych temperatur czynnika grzewczego. Co za tym idzie, w budynkach starszych, wymagających dużej ilości energii cieplnej, po prostu rozwiązanie to nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu termicznego. Jednakże już w budynkach nowo budowanych, bardzo często będzie to najbardziej optymalną formą ich ogrzewania. Jednocześnie komfortową, przystępną cenowo, oraz przede wszystkim szalenie ekologiczną.

Czy ogrzewanie pompą ciepła jest rzeczywiście ekologiczne?

Można się tutaj zetknąć z opiniami twierdzącymi, iż z ekologią nie ma to wiele wspólnego, bowiem do prawidłowej pracy pompy ciepła, niezbędny jest prąd elektryczny. Ten, zaś jest produkowany w elektrowniach węglowych, które generują zanieczyszczenia. Można więc powiedzieć, iż pośrednio, także użytkownicy pomp ciepła generują spore ilości zanieczyszczeń środowiska. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na fakt, iż elektrownie węglowe stosują nowoczesne filtry spalin. Te, przechwytują zdecydowaną większość zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla. Poza tym, w ogólnym miksie energetycznym, pojawia się coraz więcej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. To także ogranicza zużywanie prądu z węgla.

Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepła, samo w sobie jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym, sprawdzającym się w większości przypadków nowego budownictwa.

Warunki zabudowy systemu ogrzewania pompą ciepła.

Aby ogrzewanie pompą ciepła miało jakikolwiek sens, musimy przede wszystkim wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne naszego domu jednorodzinnego. Pompa ciepła nie będzie w stanie ogrzać domu w starym budownictwie, wymagającego dużych ilości energii cieplnej. Poza tym, musimy także pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane grzejniki optymalne dla pomp ciepła. Są to specjalne, nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe, które bardzo dobrze radzą sobie z rozprowadzaniem ciepła nawet w przypadku, kiedy temperatura czynnika grzewczego nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Takie temperatury są zaś normą jeśli chodzi o pompy ciepła.

Dlatego też należy tutaj podkreślić, iż pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem. Ale tylko jeśli zastosujemy odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe, lub systemy ogrzewania podłogowego. W takich bowiem rozwiązaniach, ogrzewanie pompą ciepła będzie najbardziej efektywne.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepła to rozwiązanie nowoczesne, przeznaczone do budynków nowo budowanych o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W przypadku budynków starszych, trzeba będzie w pierwszej kolejności przeprowadzić kompleksową termomodernizacji budynku, aby możliwe było skorzystanie z systemów grzewczych opartych o pompę ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *