Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale warunki uprawy Azalii w naszych przydomowych ogrodach są stosunkowo proste. Rośliny te, nie stwarzają żadnych trudności, aczkolwiek pewne kwestie zasługują na naszą uwagę. Chodzi tutaj o prawidłowe przygotowanie uprawy, czyli kwestie takie jak: wybór właściwych odmian, przygotowanie stanowiska oraz gleby do uprawy. Niemniej jednak są to wymagania które łatwo możemy spełnić. Poza nimi zaś, rośliny te nie stawiają przed nami jakichkolwiek większych wymagań. Można więc powiedzieć, iż warunki uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie, do najbardziej kłopotliwych nie należą.
Jak spełnić wszystkie warunki uprawy Azalii w przydomowych ogrodach?
Aby spełnić wszystkie warunki uprawy Azalii, musimy przede wszystkim przyjrzeć się im po kolei. Można tutaj powiedzieć, iż nie jest to niczym nader kłopotliwym. W zasadzie, to nawet początkujący adept ogrodnictwa, bez większych trudności przygotuje się do tego zadania i spełni wszystkie warunki uprawy Azalii.
Najważniejszymi kwestiami, na które należy tutaj zwrócić uwagę są:
- Wybór odmian do uprawy ogrodowej – musimy pamiętać, iż nie wszystkie rhododendrony – Azalie, będą nadawać się do uprawy ogrodowej. Wynika to z faktu tego, iż w naszej strefie klimatycznej, mamy do czynienia ze stosunkowo silnymi mrozami w sezonie zimowym. To zaś sprawia, iż nie wszystkie rośliny będą w stanie te trudne warunki przetrwać. Musimy więc wybrać takie odmiany, dla których dwudziestostopniowy mróz nie jest niczym nadzwyczajnym. Pozostałe rośliny możemy w dalszym ciągu uprawiać w ogrodach, ale tylko w donicach. Dzięki temu bowiem, na czas największych mrozów będziemy mogli ukryć je w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie przeczekają na lepsze warunki klimatyczne.
- Wybór stanowiska nasadzenia – to także bardzo ważna kwestia, bowiem Azalie, uwielbiają wręcz stanowiska zacienione i osłonięte. Idealnym wręcz miejsce będzie sąsiedztwo innych roślin ogrodowych, takich jak chociażby miłorząb japoński, który charakteryzuje się głębokim systemem korzeniowym. Jest to ważne, bowiem Azalie, charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a to pozwala uniknąć konfliktów przy zdobywaniu pokarmu.
- Gleba do uprawy – powinna być lekko kwaśna o odczynie pH w przedziale 5-6,5. Taką glebę możemy kupić już jako gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych. Przy większej jednak ilości nasadzeń, warto ją przygotować samodzielnie, co nie powinno stanowić większych trudności. Wystarczy zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, glebę ogrodniczą oraz korę sosnową i mieszanka gotowa.
Są to trzy podstawowe warunki uprawy Azalii w ogrodzie. Aby osiągnąć dobre efekty hodowli, musimy je spełnić. Tym bardziej, iż poza nimi, w zasadzie nie mamy większych trudności czy też wymagań pielęgnacyjnych.
Podsumowanie.
Analizując powyższe warunki uprawy Azalii, możemy powiedzieć, iż jest to roślina o stosunkowo niskich wymaganiach. Poza prawidłowym wyborem odmian i przygotowaniem stanowiska oraz gleby, nie będzie od nas wymagać niczego więcej. No może poza nawadnianiem w okresie braku opadów atmosferycznych. Poza tym, jest to roślina absolutnie bezkonfliktowa, a co najważniejsze, szalenie estetyczna.