Zakup polisy OC dla rolnika

Umiejętny zakup polisy OC dla rolnika to stosunkowo poważna sprawa. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z tego, iż polisa OC jest bardzo ważna, a w niektórych okolicznościach jest nawet obowiązkowa do wykupienia. Warto sobie o tym powiedzieć nieco więcej, szczególnie jeśli zabieramy się za prowadzenie gospodarstwa rolnego. Dokładniej wszystkie te kwestie są uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Dzięki prawidłowej interpretacji zapisów ustawy, będziemy wiedzieć, iż kiedy zakup polisy OC dla rolnika będzie obowiązkowy a kiedy dobrowolny.

Czy zakup polisy OC dla rolnika jest bardzo kosztowny?

To będzie uzależnione od pewnych okoliczności, między innymi od wielkości samego gospodarstwa. W przypadku gospodarstwa małych liczących około hektara terenów upraw, nie będzie to jednak zbyt wielki koszt. W zasadzie to rolnik nie powinien nawet zanadto odczuć jakiekolwiek obciążenia finansowego. Tym bardziej, iż koszty w skali 100-150 PLN rocznie to naprawdę nie są jakieś strasznie duże pieniądze.

Warto więc zdecydować się na przemyślany zakup polisy OC dla rolnika, bowiem jest to poważne zabezpieczenie interesów gospodarstwa. w przypadku zaś kiedy podlegamy pod obowiązkowe ubezpieczenia, jego brak może nawet skończyć się kara grzywny.

Kiedy ubezpieczenie OC jest dla rolnika obowiązkowe?

Przede wszystkim, trzeba tutaj zajrzeć do treści przytoczonej przez nas ustawy. Jej zapisy bardzo wyraźnie i rzeczowo określają, kiedy zakup plisy OC dla rolnika jest obowiązkowy. Wynika z tego, iż taki obowiązek dotyczy rolników, którzy:

  • Są osobami fizycznymi
  • Prowadzą uprawy na powierzchni co najmniej 1 ha.
  • Rozliczają się przynajmniej w pewnej części z fiskusem przy pomocy podatku rolnego.

Jeśli więc nie spełniamy którejkolwiek z tych przesłanej, najprawdopodobniej, zakup polisy OC dla rolnika, będzie dla nas całkowicie dobrowolny. Oczywiście możemy też podlegać pod inne przepisy prawne i w takich okolicznościach to do nich należy się stosować.

Czy polisa OC dla rolnika jest korzystnym rozwiązaniem?

Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Pozwala na pełne zabezpieczenie interesów rolnika, na wypadek, w którym w toku prowadzenia prac rolnych doprowadził on do wypadku z udziałem osób trzecich. Trzeba będzie w takich okolicznościach wypłacić im odszkodowanie, a jego wypłata z własnej kieszeni mogłaby być bardzo uciążliwa. Lepiej jednak zdecydować się na zakup polisy OC dla rolnika, aby to ubezpieczalnia zajmowała się wypłatami zadośćuczynienia w takich sytuacjach.

Podsumowanie.

Jednym słowem, warto posiadać tego typu ubezpieczenie, nawet jeśli nie podlegamy pod ten obowiązek. Tym bardziej, iż cena za ubezpieczenie OC rolnika nie jest nadzwyczaj wysoka. Z reguły można się tutaj zmieścić w przedziale 100-150 PLN rocznie, co jest pieniędzmi do udźwignięcia przez większość rolników w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *