Bez wątpienia dzisiaj w sieci można kupić wszystko. Dzisiaj już nikt nie musi wychodzić z domu, jeśli tylko nie ma ochoty. Przecież teraz wszystko można zakupić w internecie z dostawą do domu. Nietrudno było nie zauważyć zależności finansowych i wyciągając słuszne wnioski przenieść działalność do sieci. E-sklep staje się powoli ikoną nowoczesności i synonimem ze słowem handel. Kto chce założyć sklep w internecie może skorzystać z dostępnych w sieci darmowych platform np. WordPress + WooCommerce. Z grubsza znaczy to, że nie trzeba za nie płacić. Choć nie jest tak do końca.
Problemy darmowych rozwiązań
Darmowa aplikacja stanowi wypadkową potrzeb i oczekiwań klientów. Trzeba ją zatem dostosować pod konkretną sprzedaż. E-biznes zakładający użycie bezpłatnego szablonu, często musi być dostosowany do asortymentu i specyfiki branży. Chociaż kod źródłowy jest często otwarty, to do dokonania w nim zmian potrzeba przecież sporej wiedzy programisty. Tak więc darmowy szablon sklepu internetowego musi zostać wdrożony przez osobę znającą się na rzeczy, co nie jest sprawą prostą i łatwą.
Zatem ile kosztuje e-sklep?
Pierwszym wydatkiem będzie miejsce na serwerze. Przy mikro jednostkach handlowych można nawet pokusić się zorganizowanie własnego serwera w domu. Należy tylko rozwiązać sprawę niezawodności zasilania i dostępu do sieci. Ale to chyba rozwiązanie wyłącznie dla pasjonatów. Jednak sklep internetowy w wydaniu „L” lub „XL” wymaga własnego miejsca na serwerze profesjonalnym.
Dlatego dla największych sklepów dostawcy usług hostingu oferują serwery dedykowane. Znaczy to, że przestrzeń dyskową wykorzystuje tylko oprogramowanie jednego klienta. Bez sąsiedztwa. Innym sposobem na własny sklep internetowy jest software skonstruowany na zamówienie.
Jest jeszcze trzecia opcja. Model SaaS. Oprogramowanie jako usługa. I jak wszystko ma zwolenników i przeciwników. Jest to wygodny sposób ze względu na brak obciążenia sprzętowego. Całość aplikacji znajduje się na serwerze dostawcy i jest jego własnością. Użytkownik nie ma dostępu do kodu. Nie może nic zmienić. Korzystanie z aplikacji odbywa się przez formularze i specjalny panel administracyjny dla właściciela.