strzyżenie psa

Pierwsze strzyżenie psa – praktyczne porady

Pierwsze strzyżenie psa stresujące jest zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. A także osoby wykonującej ten zabieg, o ile nie jest to również właściciel pupila. Ważne jest aby dobrze się do tego wydarzenia przygotować. Jak też przygotować psa, który powinien mieć poczucie bezpieczeństwa i czuć się swobodnie w towarzystwie groomera.

Przede wszystkim spokój i cierpliwość

To czy pies będzie podczas strzyżenia spokojny zależy w dużej mierze od podejścia fryzjera. Ale również przygotowania psa i nastawienia jego właściciela. Jeśli psa będziemy zmuszać, krzyczeć, karać, z pewnością się zrazi i każde kolejne strzyżenie psa będzie dla niego wielkim stresem. Warto jest zatem zadbać o to by pies był w danym dniu zadowolony, w dobrym nastroju. I mieć przy sobie ulubione smakołyki, aby móc psa uspokoić. Salony dla psów posiadają odpowiednie wyposażenie sprzyjające zrelaksowaniu, już sama kąpiel przed strzyżeniem powinna być dla psa przyjemnością. Jeżeli jednak pies nie jest przyzwyczajony do żadnych zabiegów pielęgnacyjnych pierwsze strzyżenie może być wyzwaniem.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy pierwsze strzyżenie dotyczy szczeniaka, czy też psa dorosłego. W pierwszym przypadku jest łatwiej gdyż psa jest stosunkowo łatwo zabawić i poprzez pierwszy, drugi zabieg przyzwyczaić do strzyżenia. Natomiast gdy chodzi o psa dorosłego wymagane jest dobre podejście do psa poprzez gesty, rozmowę, nastrój otoczenia. Na tyle aby w psie wzbudzić zaufanie, które pozwoli mu się przełamać i pozwolić się ostrzyć. Jeśli pierwszy zabieg będzie dla psa przyjemnym doświadczeniem, z pewnością kolejna wizyta u psiego fryzjera będzie łatwiejsza.

Pierwsze strzyżenie psa

Kluczowe jest oswajanie od szczenięcia z zabiegami takimi jak czesanie, obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu lub kąpiele. Psy oswojone z czesaniem nie będą bać się strzyżenia. Zatem jeśli nasz pies jeszcze nigdy nie był strzyżony, ale spokojnie znosi wyczesywanie sierści zapewne podda się pierwszemu strzyżeniu bez kłopotu.

Wiele psów zanim pozwoli się ostrzyć potrzebuje obwąchać maszynkę, przybory fryzjerskie, zapoznać się z miejscem strzyżenia. Zwłaszcza przy pierwszym strzyżeniu należy podążać za psem i mu to umożliwić. Doda to psu pewności bezpieczeństwa. Dość istotnym elementem zabiegu jest obecność osób znanych psu. W tym przypadku dużo zależy od psa, bowiem niektóre psy jak dzieci przy właścicielach zachowują się histerycznie. Gdy zaś zostają same są grzeczne i spokojne. Tutaj samodzielnie należy wyczuć czy piesek lepiej będzie się czuł w obecności właściciela czy wręcz przeciwnie. Jeśli obawiamy się o pierwsze strzyżenie w salonie groomerskim warto najpierw iść do salonu z psem celem kąpieli lub czesania, by poznał to miejsce i groomera. A dopiero jako drugą lub trzecią wizytę umówić strzyżenie.

Dobry groomer

Podobnie jak w przypadku weterynarzy czy treserów, również groomer groomerowi nie jest równy. Są fachowcy i fachowcy z powołania, oddani zwierzętom, z doskonałym usposobieniem do pracy z czworonogami. Zanim zabierzemy do danego salonu na pierwsze strzyżenie psa, dobrze jest zebrać opinie o salonie, porozmawiać z groomerem. Bezwzględnie decydować nie powinna cena a przyjazne otoczenie i pracownicy z dobrym podejściem do zwierząt. Jakość obsługi groomerskiej również w tych kategoriach należy oceniać, oczywiście profesjonalne narzędzia, wiedza i umiejętności z efektem końcowym są istotne. Podobnie jak stosunek tychże do ceny. Niemniej w przypadku pierwszej wizyty kluczową kwestią jest zadowolenie zwierzaka z zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *