tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne i ich wykorzystanie

Tworzywa sztuczne, to na chwilę obecną jedno z lepszych osiągnięć ludzkości. Trzeba być jednak szczerym w stu procentach i podkreślić, iż jednocześnie jest to także największe zagrożenia dla środowiska naturalnego. Musimy mieć pełną świadomość tego, iż tworzywa sztuczne, niestety nie ulegają tak szybkiemu rozkładowi, a co za tym idzie, wyrzucone, będą zalegać przez setki lat w środowisku. Dlatego też, kluczowym działaniem ludzkości obecnie, powinno być doprowadzenie do sytuacji, w której wykorzystywane przez nas opakowania z tworzyw sztucznych, będą trafiać do recyklingu a nie na wysypiska śmieci, lub co gorsza, do lasów, rzek i jezior.

Dlaczego tworzywa sztuczne stały się tak popularnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim ze względu na niskie koszty ich wytwarzania. Obecnie, ciężko będzie znaleźć równie tani materiał, z którego tanio możemy przygotować na przykład opakowania na płynne produkty spożywcze. Butelki szklane nie spełniają w tym zakresie takich samych standardów. Poza tym tworzywa sztuczne są lekkie, dzięki czemu ograniczamy znacznie koszty transportu wielu produktów, dystrybuowanych w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Ostatecznie, jeśli spojrzymy na opakowania płynnych produktów spożywczych, to są one bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dystrybuując wszelkiego rodzaju napoje w opakowaniach z tworzyw sztucznych ograniczamy w znacznym zakresie wszelkie straty transportowe. Upadek tego typu opakowania, bardzo rzadko kończy się jego uszkodzeniem i zniszczeniem zawartości.

Są to niewątpliwie konkretne zalety, dla których tworzywa sztuczne, stały się tak bardzo popularnym rozwiązaniem we współczesnym przemyśle. Trzeba jednak zwrócić także uwagę na zagrożenia jakie one tworzywa za sobą niosą.

Jakie zagrożenia niosą za sobą tworzywa sztuczne?

W zasadzie jest to jedno zagrożenie, a jest nim degradacja środowiska naturalnego. Wynika to głównie z faktu tego, iż produkcja wszelkiego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych jest bardzo tanim rozwiązaniem. Większość producentów korzystających z opakowań plastikowych, koszt ich produkcji uważa za stracony i po prostu przerzuca go na klienta. Klient zaś, po zużyciu zawartości zupełnie nie przejmuje się opakowaniem i wyrzuca w najlepszym wypadku do śmietnika. W najgorszym zaś, zużyte opakowania trafiają do środowiska, gdzie stanowią poważny problem.

Klientowi nie ma się co dziwić. Przez lata został nauczony, iż każde jego działanie musi prowadzić do zarobku, przedstawiać sobą jakąś wartość wyrażoną w pieniądzu. Zużyte opakowanie nie przynosi żadnych korzyści, nie można go sprzedać, więc po co sobie nim zawracać głowę?

A przecież możemy wytwarzać wszelkiego rodzaju butelki i pojemniki z tworzywa typu PCR, czyli tworzywa pochodzącego z odzysku. Aby to jednak robić skutecznie, potrzebujemy odpowiednich działań politycznych, które wprowadziłyby powszechny system kaucyjny. Producenci zmuszeni byliby do odkupienia zużytych opakowań i ich ponownego przetworzenia na kolejne opakowania. Tylko w taki sposób, moglibyśmy doprowadzić do tego, aby tworzywa sztuczne przestały być zagrożeń dla naszej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *