Promienniki UV to urządzenia pozwalające nam na skuteczne napromieniowywanie ultrafioletowe na przykład spoin klejowych czy też powierzchni lakierniczych. Dzięki takiemu zabiegowi utwardzanie spoiny czy też lakieru trwa szybciej i może być przeprowadzone stabilniej i efektywniej. Oczywiście przekłada się to automatycznie na przyspieszenie procesu produkcji. Jednocześnie pozwala podnieść jakość realizowanych prac. Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na rozróżnienie promienników do prac ręcznych, laboratoryjnych oraz promienników do zastosowań przemysłowych. Generalnie rzecz biorąc, promienniki UV będą charakteryzować znacznie bardziej skomplikowanym podziałem> ten jest jednak jak najbardziej adekwatny w tym przypadku i niniejszym omówieniu.
Promienniki UV i ich rodzaje.
Jak już wspomnieliśmy, promienniki UV, możemy przede wszystkim podzielić ze względu na ich zastosowanie. Będziemy co prawda mieć jeszcze do czynienia z podziałem ze względu na wydajność, poziom naświetlania, czy też pojemność komory naświetlania. Ogólnie rzecz jednak biorąc, poniższy podział może być jak najbardziej prawidłowy.
Promienniki do prac laboratoryjnych i drukarskich.
Ten typ promienników charakteryzuje się bardzo szerokimi możliwościami w zakresie regulacji poziomu naświetlenia czy też kontroli czasu otwarcia migawki. Pozwala na uszlachetnianie druku, przyspiesza procesy schnięcia farby drukarskiej czy też utwardzania w pracach poligrafii artystycznej.
Promienniki do prac ręcznych
To nieduże promienniki UV, które charakteryzują się mobilnością, niską waga oraz wszechstronnością zastosowania. Są poręczne i sprawdzają się doraźnie do utwardzania spoin klejowych, utwardzania powierzchni lakierniczych, jak również w drobnych pracach drukarskich i poligraficznych.
Promienniki UV do zastosowań przemysłowych.
Zdecydowanie najbardziej spopularyzowane są tutaj oczywiście urządzenia takie jak promiennik UV do zastosowań przemysłowych. Są to duże promienniki obsługujące nawet większą ilość lamp UV. Można je wykorzystywać w liniach produkcyjnych, gdzie niezbędna jest stabilna i szybka praca przy utwardzaniu na przykład spoin klejowych. Są one także wykorzystywane przy utwardzaniu powierzchni lakierowanych. Tego typu promienniki z reguły są dostosowane do montażu na liniach produkcyjnych i zapewniają bardzo szerokie możliwości konfiguracji urządzeń. Pozwala to na dostosowanie ich do praktycznie każdych warunków pracy.
Podsumowanie.
Generalnie można więc wyróżnić trzy podstawowe typy promienników UV, wśród których najszerszą grupą są urządzenia do zastosowań przemysłowych. Jest ich zdecydowanie najwięcej i znajdują najszersze zastosowanie. Warto o tym pamiętać, bowiem może się okazać, iż także w naszych zakładach produkcyjnych będziemy musieli wykorzystać lampy typu UV, a wtedy warto wybrać właściwy. Tylko tak osiągniemy zakładane efekty ich wykorzystania.