Zastosowanie marmuru w wykończeniach wnętrz

Wykończenia wnętrz naszych domów jednorodzinnych to temat bardzo szeroki. Każdy z nas, regularnie podejmuje odpowiednie działania mające na celu poprawę poziomu estetyki wnętrz mieszkalnych. Wszystko po to, aby nasze codzienne życie było jeszcze bardziej komfortowe. Aby każda chwila relaksu w domu była jak najbardziej korzystna dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, iż w wykończeniach wnętrz stosowane są różnorodne materiały. Bardzo popularny ostatnio jest zaś marmur. Okazuje się, iż zastosowanie marmuru w wykończeniach wnętrz w ciągu ostatnich lat stale się powiększa. Warto więc sprawdzić, jakie elementy wykończenia możemy wykonać z marmuru oraz czy jest to w ogóle korzystnym rozwiązaniem.

Wykończenia wnętrz z marmuru.

Sam marmur, jako kamień stosowany w budownictwie, znany jest człowiekowi już od setek a nawet tysięcy lat. Już w czasach starożytnych, materiał ten stosowano w budownictwie. Aczkolwiek, zarówno wtedy, jak i dziś, jest to jednak materiał stosunkowo kosztowny. Można by nawet stwierdzić iż jest to materiał ekskluzywny, niedostępne dla przeciętnego człowieka. Rzeczywiście, jego cena jest dość wysoka. Szacunkowo można określić, iż koszt wykonania danego wykończenia wnętrz, jest 4-5 razy wyższa w przypadku marmuru, niż w przypadku innych rozwiązań materiałowych.

Rodzaje najczęściej wykonywanych wykończeń wnętrz z zastosowaniem marmuru:

  • Posadzki wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych
  • Schody, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne
  • Parapety okienne
  • Zabudowa armatury łazienkowej
  • Blaty i zlewozmywaki kuchenne
  • Obudowy kominków
  • Płytki ścienne i podłogowe
estetyczne schody marmurowe
SONY DSC

Ponadto, warto także zwrócić uwagę na fakt, iż marmury sprawdzają się także na zewnątrz budynku. Tutaj zastosowanie marmuru ogranicza się jednak jedynie do płytek tarasowych, oraz płytek elewacyjnych. Ewentualnie możemy jeszcze zetknąć się z wszelkiego rodzaju elementami ozdobnymi. Różnorodne figurki marmurowe, pojawiają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków mieszkalnych.

Jakie zalety niesie za sobą zastosowanie marmuru w wykończeniach wnętrz?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zastosowanie marmuru przynosi nam także konkretne korzyści. Przede wszystkim jest to oczywiście korzyść estetyczna. W zasadzie, można powiedzieć, iż nie ma bardziej estetycznego materiału na wykończenia wnętrz niż marmury. Są obecnie stosowane co prawda wykończenia z drewna egzotycznego, jednakże marmur jest zdecydowanie bardziej elegancki. Bardziej ekskluzywny.
W kwestii pozostałych zalet zastosowania marmuru, należy także zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Jest to materiał kamienny, naturalny. W związku z tym też, charakteryzuje się wysokim poziomem twardości. Przekłada się to na trwałość i odporność na uszkodzenia. Ciężko będzie nam w przypadkowy sposób uszkodzić posadzkę, czy też schody marmurowe.

marmurowe wykończenia wnętrza łazienek

Jest także łatwy do utrzymania w czystości. Tutaj wystarczające będzie zastosowanie klasycznych środków czystości. Dokładnie takich samych, jakie stosujemy na co dzień w naszych domach. Warto jednak pamiętać o tym, iż na powierzchni marmurowych wykończeń, może osadzać się kamień z twardej wody. Żeby temu zapobiec, należy regularnie marmur impregnować odpowiednim preparatem. Nie jest on jednak zbyt kosztowny a przy tym jest stosunkowo wydajny. Tak więc impregnacja nie stanowi tutaj większego problemu.

Podsumowanie

Reasumując, należy tutaj stwierdzić, iż zastosowanie marmuru we współczesnych wykończeniach wnętrz, jest stosunkowo szerokie. Jest to materiał dość kosztowny, a przy tym elegancki, wręcz ekskluzywny. Można więc zauważyć stale rosnące zainteresowanie wykończeniami z marmuru. Coraz więcej inwestorów zdaje sobie sprawę z licznych korzyści płynących z wdrożenia marmuru w swoich wykończeniach. Na pewno jest to rozwiązanie warte poważnego przeanalizowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *