Butelki plastikowe, to jedna z największych plag jakie spotkały naszą planetę. Jednocześnie jest to także jednym z tych osiągnięć ludzkości, które przyczyniły się do znacznego rozwoju w dystrybucji wielu produktów, towarów i surowców. Warto jednakże przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czy faktycznie butelki plastikowe muszą być dla środowiska taką zmorą, jaką są obecnie. Okazuje się bowiem, iż przy odpowiednim podejściu do kwestii recyklingu zużytych butelek plastikowych, możemy znacznie zredukować ilość zanieczyszczeń z tego źródła. Co najważniejsze, tworzywo sztuczne, które uzyskamy przetwarzając ponownie, zużyte butelki plastikowe, możemy wykorzystywać praktycznie bez ograniczeń. Jest to materiał który nadaje się w stu procentach do recyklingu i to wielokrotnego. Dlaczego więc tak bardzo zaśmiecamy planetę plastikowymi butelkami?
Zanieczyszczenie środowiska a plastikowe butelki.
Jednym z najgroźniejszych czynników zagrażających naszej planecie jest… człowiek. W przypadku butelek plastikowych jest dokładnie tak samo. Człowiek, jego chytrość, chęć zysku i brak zainteresowanie wspólnym dobrem, jakim jest środowisko naturalne i przyszłość następnych pokoleń. Musimy podkreślić, iż butelki plastikowe same się nie wyrzucają do lasów, rzek, jezior, mórz i oceanów. Robi to człowiek, dla którego jest to nic nie znaczący śmieć. A przecież wystarczy włożyć zużytą plastikową butelkę do odpowiedniego pojemnika. Co prawda 20-30 lat temu jeszcze nikt nawet nie myślał o recyklingu. Problem zalewającego wszystko plastiku dopiero zaczynał się pojawiać. Ale należało reagować już wtedy. Wystarczyło wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów o wiele wcześniej. Na masową skalę zacząć przetwarzać wszystko co tylko można, aby minimalizować zanieczyszczenia jakie po sobie zostawiamy.
Tutaj ważną a w zasadzie najważniejszą rolę odegrał biznes, dla którego był to dobry model. Zużyć i wyrzucić, tylko po to, żeby kupić nowe. Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony świata biznesu przyczynił się także do tego, że zwykły Kowalski zupełnie nie interesował się tym, co dzieje się z jego śmieciami po tym, jak wyrzuci je do lasu lub zostawi na plaży.
Czy butelki z plastiku należy wycofać?
Osobiście nie jestem zwolennikiem wycofywania butelek plastikowych, gdyż jest to bardzo korzystna forma opakowania dla wielu produktów, przede wszystkim płynnych. Jestem natomiast za wdrożeniem rozwiązań, które wpłyną na każdego z nas. Które zapewnią, że nie będziemy wyrzucać butelek plastikowych gdzie popadnie. Można przecież wdrożyć kaucję zwrotną, ale stosunkowo wysoką, tak, żeby faktycznie było warto butelkę oddać. W przypadku szklanych butelek, działa to dość dobrze. Jakoś nie widać, żeby każdy po prostu wyrzucał butelki po piwie, tylko skrupulatnie są zbierane i zatrzymywane na wymianę. Dokładnie tak samo można zrobić z innymi butelkami. Jeśli przysłowiowy kowalki zapłaci za butelkę z wody mineralnej 5 PLN i będzie mógł te pieniądze odzyskać w automacie lub na skupie, to na pewno nie trafi ona do morza ani nie zostanie na plaży czy też w lesie.
Chodzi tutaj głównie o to, iż butelki plastikowe są bardzo korzystne. Wpływają korzystnie na możliwości transportu i dystrybucji towarów płynnych, takich jak napoje, czy też chemia gospodarcza. Towar w butelkach plastikowych jest bardziej bezpieczny i lżejszy niż w butelkach szklanych. Warto więc wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które zredukują problem wyrzucanych śmieci, a nie po prostu bezmyślnie wycofać plastik. To nie butelki plastikowe są problemem tylko ludzie, którzy bezmyślnie wyrzucają je gdzie popadnie.