Wrzody żołądka i dwunastnicy. Przyczyny oraz leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to bardzo poważne zmiany chorobowe w obrębie układu pokarmowego, które prowadzą nie tylko do pogorszenia komfortu życia. Będą one także prowadzić do wielu innych dolegliwości. Wobec czego należy skutecznie się ich pozbyć. Żeby tego jednak dokonać, niezbędne będzie odpowiednie leczenie. W pierwszej zaś kolejności, trzeba będzie wychwycić przyczynę ich pojawienia się, aby móc prawidłowo ukierunkować leczenie. A trzeba pamiętać, iż nie zawsze będziemy mieć takie same przyczyny powstawania choroby wrzodowej. Jednym słowem, wrzody żołądka i dwunastnicy to dolegliwość, z którą należy walczyć jak najszybciej.

Skąd biorą się wrzody żołądka i dwunastnicy oraz czym tak naprawdę są?

W pierwszej kolejności powinniśmy wyjaśnić sobie nieco precyzyjniej, czym są wrzody żołądka i dwunastnicy. Ściślej rzecz ujmując, jest to ubytek śluzówki żołądka lub też dwunastnicy. Mogą one przyjmować postać o różnej wielkości, od ziarnka pieprzu, aż nawet do kilkunastu centymetrów średnicy.

Jeśli chodzi o przyczyny ich powstawania, to do dziś dnia, nauka jeszcze nie do końca ustaliła wszystkie kwestie, które mogą przemawiać za pojawianiem się wrzodów. Jednakże najczęściej, ostateczną przyczyną jest kwas solny w naszym żołądku, wytwarzany przez komórki znajdujące się w jego błonie śluzowej. Jest on niezbędny do prawidłowego trawienia pokarmów, natomiast żołądek jest przed jego działaniem zabezpieczony właśnie błoną śluzową. W naturalnym stanie rzeczy, nic się nie dzieje, bowiem ścianki żołądka są chronione przed działaniem soków trawiennych. Jeśli jednak w żołądku znajdzie się zbyt dużo kwasu solnego, może ona przepalić błonę śluzową. Następnie zaś poparzyć wewnętrzne ścianki żołądka, prowadząc właśnie do powstawania wrzodów.

Kolejną przyczyną, bardzo często wymienianą przez wielu lekarzy jest bakteria Helicobacter pylori, którą zakażona jest praktycznie każda osoba. Bakterie te, w pewnych okolicznościach upośledzają pracę błony śluzowej żołądka prowadząc także do owrzodzenia.

Jednym słowem wrzody żołądka i dwunastnicy, mogą powstawać z różnych względów. nawet takich jak stres, a nawet dziedziczenie. Choć z racji tego, iż praktycznie każdy z nas w świetle współczesnej nauki jest zakażony bakterią prowadzącą do wrzodów, ciężko potwierdzić prawdziwość tej teorii.

Leczenie wrzodów żołądka.

Samo leczenie wrzodów to przede wszystkim łagodzenie objawów. Niemniej jednak, występuje tutaj także leczenie antybiotykami, które mają za zadanie pozbyć się wspomnianej już winowajczyni czyli helicobacter pylori. W trakcie tygodniowego leczenia antybiotykami, możliwe jest pełne wyleczenie nawet w 90% przypadków.

Trzeba tutaj także podkreślić, iż możliwe jest również ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego. W tym przypadku cały proces leczenia opiera się o specjalnie dobrane napary i herbatki ziołowe, których zadaniem jest łagodzenie dolegliwości, oraz wsparcie organizmu w nierównej walce z helicobacter pylori.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *