balustrady ze szkła

Balustrady ze szkła – jakie wybrać?

Niewątpliwie wybór odpowiedniej balustrady ze szkła ma duże znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również dla naszego bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się więc balustradom. Zastanowimy się jakie szkło wybrać oraz jakie mocowania zastosować. Dzięki temu szklane balustrady które zastosujemy w naszych domach będą zapewniać jeszcze większe bezpieczeństwo.

Balustrady ze szkła – kilka słów na temat bezpieczeństwa

Warto wiedzieć, że balustrady ze szkła są naprawdę świetnym wyborem i co najważniejsze są tak samo wytrzymałe, jak te wykonane z innych materiałów. Jeżeli wybiera się np. balustrady całoszklane, to trzeba mieć świadomość, że to właśnie szkło przyjmuje całe obciążenia, zatem musi być mocne i niezwykle wytrzymałe. Dlatego tylko z takiego materiału balustrady szklane się wykonuje. Choć polskie przepisy nie regulują, jaki rodzaj szkła należy wybierać, to absolutnie balustrady nie można wykonać z takiego, które rozpada się na ostre fragmenty. Oczywiście pod wpływem naprawdę dużego ciężaru czy uderzenia taka balustrada może pęknąć, jednak nie rozpadnie się, a na jej powierzchni pojawi się tzw. pajęczyna. Dzięki temu nie ma ryzyka skaleczenia.

Szklane balustrady – rodzaj szkła ma duże znaczenie

Balustrady można wykonać z różnego rodzaju szkła. Można zdecydować się np. na modele hartowane, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż szkła float. Oczywiście trzeba wiedzieć, że takie rozwiązania są stosunkowo drogie. Dlatego pewnym kompromisem pomiędzy szkłem hartowanym, a zwykłym jest to o częściowo wzmocnionej odporności, czyli tzw. zahartowane. Można także zdecydować się na szkło laminowane. W tym przypadku jego dwie tafle sklejono specjalną folią PVB. W razie uszkodzenia jego odłamki w żadnym wypadku nie będą się rozsypywać, lecz przykleją się do folii. Warto także wiedzieć, że w miejscach, gdzie szkło nie wytrzymuje dużych obciążeń należy zamocować zacisk, który stanowi solidne wzmocnienie. Dostępna jest także jako opcja dekoracyjna. Otóż warstwy folii pomiędzy taflami mogą być wybarwione na różne kolory. Można także drukować na nich dowolne grafiki, a nawet umieszczać diody led.

Polecamy: Czy balustrady szklane są bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się czy utrzymanie balustrad szklanych w czystości jest trudne do osiągnięcia. Jeżeli w domu mieszkają także małe dzieci, to rzeczywiście może być to trudne. Wtedy też ciekawą opcją jest wybór balustrad ze szkła z powłoką samoczyszczącą. Pod wpływem światła UV szkło zyskuje także właściwości hydrofilowe, zatem takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w balustradach zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *