szklane balustrady

Czy balustrady szklane są bezpieczne?

Nikt nie lubi i nie chce narażać się na niebezpieczeństwo skaleczenia, urazu z własnej woli i we własnym domu. A przecież o wypadek na schodach nie jest trudno. Szklane balustrady schodowe służą przede wszystkim zabezpieczeniu przed takim upadkiem i stanowią podporę. Dlatego warto aby były stabilne i bezpieczne, a nie tylko piękne czy bardzo modne. To jest możliwe. Bez wątpienia współczesna technologia hartowanego szkła jak też wzmocnienia warstwami folii ochronnej pozwala na osiągnięcie certyfikatu bezpieczeństwa szkła w zastosowaniu w ciągach komunikacyjnych.

Szklane balustrady są ostatnio bardzo modne. Uchodzą za eleganckie, ciekawe i ponadczasowe. Polecane zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, jednak czy aby na pewno są bezpieczne? Przecież szkło jako surowiec kojarzy się z kruchością, co za tym idzie szklana balustrada budzi wątpliwość i niepokój. W rzeczywistości szklane panele w balustradach są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, zwłaszcza na stłuczenie. Dlatego nawet jeśli mamy w domu dzieci nie powinniśmy się obawiać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Szklaną balustradę jest naprawdę bardzo trudno zbić. Warto jest zatem rozważyć wyposażenie domu w szklane balustrady dodające wnętrzu lekkości, przestronności i światła.

Bezpieczeństwo ważna rzecz

Szkło jakie ma zastosowanie do wykonania balustrady nie może być byle jakie, o czym mówią normy budowlane, dokładnie określające warunki techniczne dla szkła. Dlatego dbając o bezpieczeństwo należy przed zakupem balustrady sprawdzić wytrzymałość oferowanego produktu.

Podobnie jak inne produkty również balustrady samonośne jak i panele szklane występują w rożnych cenach i tym samym parametrach technicznych. Szkło hartowane stosowane do budowy balustrad odporne jest na pęknięcia, zarysowania oraz na uderzenia. Wiele balustrad zamówić można zabezpieczonych folią, dzięki czemu nawet jeśli szkło ulegnie stłuczeniu wzmocnienie utrzymuje kawałki szkła w całości.

Poza strukturą szkła istotne znaczenie ma też wykończenie balustrady. Szkło nie powinno ranić. Możliwe są zarówno listwy wykańczające jak też fazowanie. Podobnie należy przemyśleć kanty balustrad czy ich nie zaokrąglić.

Szklane balustrady a drobne uszkodzenia

Poza obawą przed stłuczeniem ważne jest również utrzymanie balustrady w należytym stanie estetycznym. Jeśli chodzi zaś o przebarwienia, czy zarysowania to wiele zależy od tego jak o balustradę zadbamy. Oczywistym jest, że rysa na szkle wykonana nożem będzie widoczna, jednak zarysowana paznokciem nie powinna być trudna do zamaskowania. Stosując odpowiednie środki do polerowania i czyszczenia szkła można liczyć iż szkło będzie lśnić i prezentować się nienagannie przez wiele lat użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *