Aby móc się w lustrze przeglądać warto zadbać o to by nie miało smug i odbarwień. Często dopiero patrząc pod światło uświadamiamy sobie, że nasze lustro mimo starań nie jest czyste. Powodem zwykle jest reakcja płynów myjących z zanieczyszczeniami pozostawionymi na lustrze. Zamiast je zmyć rozmazują się na lustrze tworząc smugi. Jak zatem dbać o lustro?
Trudności w myciu
Niejednej pani domu sen z powiek spędzają smugi na lustrze czy ślady po kroplach. Niestety czyszczenie lustra do łatwych i przyjemnych czynności nie należy. Bardzo istotne znaczenie ma to czym lustro myjemy. Liczy się również woda. Aby woda nie pozostawiała osadu warto jest użyć wody destylowanej lub przegotowanej. Najlepiej nie gorącej a letniej.
Na szczęście istnieje wiele detergentów przeznaczonych do tego by skutecznie dbać o lustro. Zwykle ich działanie polega na stworzeniu delikatnej powłoki zapobiegającej przyleganiu cząsteczek tłuszczu, kurzu, i brudu. Lecz poza wynalazkami chemii XXI wieku warto pamiętać o powszechnie dostępnych i wciąż skutecznych domowych sposobach. Czasem nadmiar nowości rynkowych nie jest wskazany. Dawne sposoby na smugi na lustrze są dziś w cenie. Między innymi z powodu ekologii.
Polecamy: Czy balustrady szklane są bezpieczne?
Technika mycia lustra
Nie tylko znaczenie ma to czym myjemy lustro ale i w jaki sposób. By lustro lśniło należy je umyć najpierw na mokro, po czym oczyścić do sucha, wręcz przepolerować. Aby lustro nie parowało warto wcierać w nie podczas mycia kilka kropel gliceryny. Brak pary to również brak zacieków po jego samoistnym wyschnięciu. Myjąc lustro pamiętajmy o równomiernym przecieraniu go bez nacisku, aby zwierciadło nie pękło. Nie używajmy również ostrych narzędzi i szorstkich myjek, by lustra nie porysować. Najlepszym narzędziem do mycia jest bawełniana szmatka.
Babcine triki jak dbać o lustro
Jednym z domowych sposobów na idealnie czyste lustro jest użycie octu lub kwasku cytrynowego. Roztwór wody z tymi specyfikami ułatwia mycie luster, a przy okazji je odkaża pozbawiając wszelkich zalążków bakterii, grzybów. Stosując kwasek cytrynowy dodatkowo zyskujemy przyjemny zapach. Alternatywą dla wspomnianego kwasku i octu jest soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Polecane są w szczególności na tłuste plamy i osady trudne do zmycia z powierzchni lustra.
***
Jeśli jednak lustro mamy już czyste i nie chcemy by pozostały na nim ślady kropel po wodzie do polerowania lustra warto użyć ręcznika papierowego lub w ślad za radami babci gazety. Na gazety jednak należy uważać, gdyż technologia druku się zmieniła na przestrzeni lat i dzisiejsze gazety mogą na lustrze pozostawić farbę drukarską. Alternatywą może być pończocha.