Elewacje budynków użyteczności publicznej

Miejsca w których skupia się wiele osób, w których ruch jest ogromny wymagają szczególnie odpornej ale i funkcjonalnej elewacji zabudowań. Dworce, urzędy, budynki pocztowe, biurowce i galerie handlowe to najpopularniejsze obiekty, które dbają o to aby elewacje nie odstraszały swym wyglądem, a jednocześnie były ekonomiczne w eksploatacji. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele.

Uniwersalne materiały

Czystość obiektów, z których korzysta społeczeństwo to podstawa przewyższająca estetykę. Z tego też powodu w wielu sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach handlowych na próżno jest szukać unikalnych rozwiązań, pięknych murków, elewacji ozdobnych i elementów dekoracyjnych, bowiem tam liczy się wygoda w utrzymaniu czystości. Elewacja tychże zabudowań musi być tania, wytrzymała oraz odporna na działania mechaniczne oraz warunków pogodowych. Wbrew pozorom malowanie elewacji supermarketów, dworca, czy urzędu gminy wykonywane jest często. Przez mieszkańców rzadko dostrzegane z uwagi na fakt iż elewacja jest uzupełniana w tym samym kolorze, tylu lub też odnawiana w całości w tym samym charakterze.

Mycie i malowanie elewacji

Zwrócić uwagę należy na to, iż obiekty publiczne są wyposażane w elewacje typowe, uniwersalne, na tyle aby można było łatwo je wyremontować fragmentami nie zmieniając całości fasady. Zdarza się bardzo często iż w wyniku rozmaitych zdarzeń elewacja ulega uszkodzeniu, zabrudzeniu. Wówczas z pomocą przychodzi mycie i malowanie elewacji. To sposób tańszy od wymiany.

Zabytkowe elewacje

Poza budynkami nowymi wznoszonymi w XX i XXI wieku wiele obiektów urzędowych i nie tylko posiada siedziby w budynkach zabytkowych. Zazwyczaj są to ratusze oraz dworce. Wówczas elewacje tychże obiektów muszą być pielęgnowane w szczególny sposób zgodnie z zasadami restauracji zabytków, pod okiem lokalnego konserwatora zabytków. Jest to o wiele bardziej kosztowne i skomplikowane, jednak możliwe do zrealizowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *