modna elewacja

Moda kontra sprawdzona klasyka

Klasyczne elewacje wieją nudą… Gdy projekt domu jest bardzo standardowy wyróżnić go spośród wielu można odważną elewacją i przeciwnie. Elewacja budynku to nie tylko jej wygląd. Aczkolwiek prezencja nieruchomości nie jest bez znaczenia. Warto wybierać elewacje sprawdzone, które zapewniają dobra izolacje cieplną. Jak również trwałość materiału przez lata. Fasada budynku z czasem ulega zabrudzeniom. To efekt eksploatacji, naturalna kolej rzeczy zwłaszcza w rejonach nasilenia zanieczyszczeń powietrza, głównie z dymu węglowego. Rozwiązaniem może być malowanie elewacji lub mycie elewacji pod ciśnieniem.

Modne fronty

Dość kompromisowym i rozsądnym rozwiązaniem jest postawienie na modę od frontu i klasykę w pozostałej części elewacji. Gdy zależy nam na efektownym portalu nie ma przeszkód aby elewacja była jasna, wręcz biała lub ozdobna np. z deski. O te elementy łatwiej będzie dbać wraz z upływem lat jeśli nie będą obejmować całości obiektu. Już przy stumetrowym domu jednorodzinnym elewacja może zrujnować budżet rodzinny, gdy niezbędne okaże się malowanie elewacji co roku. Tymczasem odświeżenie elewacji jedynie na froncie to zarówno niższe koszty jak i szybsza realizacja remontu.

Wykusz i balkon to utrapienie dla elewacji

Użytkownicy wyszukanych projektów domów nie rzadko narzekają na elementy niestandardowe w domu. Zazwyczaj elewacja budynku w tych właśnie fragmentach cierpi najbardziej. Odprowadzenie wody z balkonów i wszelkich załamań w bryle wymaga sprawnego systemu rynien i ich pielęgnacji w czasie sezonu. Brak konserwacji orynnowania może skutkować zatkaniem kanałów odprowadzenia wody z dachu jak i balkonów a to zaś zacieki na elewacji. Niestety przebarwienia spowodowane wodą zabrudzoną nie są łatwe do usunięcia. Nawet przymalowania.

Ozdobne malowanie elewacji

Mimo upływu lat wciąż wiele osób maluje elewacje budynku w kilku rolkach a nawet wzorach. Urozmaica to niewątpliwie wygląd domu, jednak czy jest wygodne w odświeżeniu? Malowanie elewacji z podziałem na kolory i wzory wymaga szczególnego przygotowania. Ramki wokół okien, linie odcięcia pietra itp. to istna sztukateria. Nie pomalujemy takiego obiektu z drabiny, samodzielnie. Dlatego też takie projekty generują koszty i warto je przemyśleć czy są nam niezbędne. Z drugiej strony odcięcia kolorów mogą ograniczyć częste malowanie elewacji z powodu zabrudzeń okresowo powtarzających się lub w miejscach narażonych na zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *