Przydomowa hodowla Różaneczników

Różaneczniki to jedne z ciekawszych, krzewów ozdobnych, nadających się doskonale do naszych ogrodów. Znakomita większość odmian radzi sobie wyśmienicie w naszej strefie klimatycznej, aczkolwiek trzeba pamiętać iż niektóre z nich będą wymagać uprawy doniczkowej. Wynika to przede wszystkim z ich zmniejszonej odporności na mróz, a ten, jak powszechnie wiadomo, w naszym kraju potrafi dać się nieźle we znaki. Aby jednak nasza przydomowa hodowla Różaneczników, mogła przynieść dobre efekty trzeba będzie się odpowiednio do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba będzie więc wybrać odpowiednie odmiany, przygotować glebę i wybrać odpowiednie stanowisko nasadzenia.

Przydomowa hodowla Różaneczników a prawidłowy dobór odmian

Tak jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem będzie tutaj wybór odmian Różanecznika. Kierujemy się w tym kroku ni tylko walorami estetycznymi poszczególnych roślin, choć są one oczywiście stosunkowo ważne. Najważniejsze będzie dla nas to, czy dany Różanecznik będzie w stanie przezimować w naszym ogrodzie. Wybieramy więc tylko te odmiany, które potrafią przetrwać nawet na dwudziestostopniowym mrozie. Takich odmian bez trudu znajdziemy stosunkowo dużo, toteż nasza przydomowa hodowla Różaneczników może być całkiem różnorodna.
Pozostałe odmiany, czyli te, które nie radzą sobie z dużymi mrozami w dalszym ciągu będziemy mogli uprawiać. Jednakże w ich przypadku konieczne będzie nasadzenie doniczkowe. Pozwoli nam to ukryć rośliny w pomieszczeniach gospodarczych na czas zimy. Dzięki temu nie przemarzną, a wiosną, znowu będziemy mogli wystawić je do ogrodu.

Gleba do uprawy Różaneczników

Bardzo ważną kwestią będzie także odpowiednie przygotowanie gleby do uprawy Różaneczników. Trzeba tutaj pamiętać, iż każda roślina tego rodzaju ma swoje specyficzne wymagania. Jednakże w większości przypadków będą one do siebie bardzo zbliżone. W tym przypadku, warto zadbać o to, aby gleba charakteryzowała się stosunkowo kwaśnym odczynem pH na poziomie 5 – 6,5. Taką glebę można osiągnąć mieszając ze sobą w równych proporcjach trzy składniki a będą to: nie odkwaszony torf, kompost i kora sosnowa. Oczywiście po przygotowaniu gleby warto skorzystać z odpowiedniego miernika odczynu pH, aby upewnić się, iż wszystko jest w porządku. W razie czego będzie można zawsze nieco skorygować odczyn poprzez dodanie większej ilości któregoś ze składników.

Stanowisko nasadzenia Różanecznika

Warto pamiętać, iż nasz różanecznik z profesjonalnych hodowli będzie także wymagać doboru odpowiedniego stanowiska nasadzenia. W tym przypadku, najlepiej sprawdzają się miejsca osłonięte i zacienione. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj wybór stanowiska w towarzystwie większych drzewek i krzewów ozdobnych. Jednym z lepszych towarzyszy dla Różaneczników będzie na przykład miłorząb japoński. Chodzi tutaj o kwestię tego, iż charakteryzuje się on głębokim systemem korzeniowym. Różaneczniki zaś mają płytki system korzeniowy, przez co nie będą sobie wzajemnie wchodzić w drogę. To pozwoli naszym Różanecznikom na spokojny wzrost i bezpieczny dostęp do wody i zawartych w glebie składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *