Ogrzewanie kanałowe w twoim domu

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, jest obecnie wręcz wymogiem. Wynika to z faktu tego, iż stare metody, niestety wpływają stosunkowo negatywnie na nasze środowisko naturalne. W dużym skrócie, poprzez przestarzałe metody ogrzewania domów i mieszkań zatruwamy naszą planetę że aż wstyd. Warto więc pochylić się nad zagadnieniem, i zamiast stale powtarzać mantrę o węglu i grzejnikach ściennych, poszukać alternatywnych rozwiązań. Te zaś, istnieją i z powodzeniem są stosowane zarówno w polskich domach jak w zagranicznych. Przede wszystkim jednak zagranicznych. Wynika to może z nadmiernego koszty ich wdrożenia, aczkolwiek patrząc obiektywnie, statystycznego kowalskiego we własnym domu stać na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Zasada działania ogrzewania kanałowego

Aby w pełni zrozumieć jak działa ogrzewanie kanałowe, trzeba będzie w pierwszej kolejności poznać zasadę działania grzejników ściennych. W tym przypadku, w starych grzejnikach, pomiędzy płyty, czy tez w nowych poprzez specjalne kanały, przepływa powietrze. Grzejniki są zasilane górą, a więc górna część płyty jest cieplejsza od dolnej. Wlatujące dołem powietrze pomału rozgrzewa się i w wyniku tego rozpędza się w kierunku góry, gdzie nagrzewa się jeszcze bardziej. Ostatecznie jest wypchane w górę. W nowoczesnych grzejnikach ściennych kanały powietrzne wyprofilowane są w taki sposób, aby ogrzane powietrze było kierowane nie prosto w górę, a bardziej w kierunku pomieszczenia.

W przypadku ogrzewania kanałowego, zasada działania jest podobna. Tutaj jednak mamy do czynienia z wymuszeniem obiegu powietrza poprzez zastosowany wentylator. Każdy producent grzejników kanałowych stara się jak najlepiej wyprofilować wylot powietrza i jego przepływ wewnątrz grzejnika. Tak, aby ostatecznie osiągnąć maksymalnie wysoki poziom wykorzystania ciepła.

Ogrzewanie kanałowe zasilane jest tak samo jak grzejniki ścienne z centralnego źródła ciepła. Może to być węglowy kocioł c.o. czy też nawet kocioł gazowy. Koniecznością będzie więc doprowadzenie do kanałów w podłodze zarówno zasilania jak i powrotu czynnika grzewczego. W przypadku instalowania grzejników kanałowych w starych domach, może to nastręczać pewnych trudności. Niemniej jednak jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

Oszczędności

W przypadku zastosowania ogrzewania kanałowego, będziemy mieć do czynienia z nieco zwiększonym poziomem efektywnego wykorzystania ciepła. To właśnie zastosowany wentylator, będzie tutaj sprawiać, iż pomieszczenia będą nagrzewać się szybciej. Będą też mniej podatne na wychładzanie. Generalnie rzecz ujmując, możemy powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobrą alternatywą, dla tradycyjnie stosowanych grzejników ściennych. Będzie poprawiać wydajność, jak również podnosić poziom komfortu w naszych domach. To zaś powinno dla każdego z nas być zdecydowanie najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *