tradycje kulinarne

Inspirujące tradycje kulinarne Cieszyna

Wraca moda na gotowanie w domu. A jeśli domowe obiady i zdrowe, smaczne przekąski to tylko kuchnia pamiętająca dawne wieki. Taką właśnie można spotkać na południu Polski. W Cieszynie. Splatają się tutaj tradycje kulinarne typowe dla Słowian. Króluje piwo, kluski i sery rozmaitego pochodzenia. Wiele tu słodkości, ale i dań mięsnych, dziczyzny.

Regionalne tradycje kulinarne

Chcąc poznać co nieco inną kuchnię niżeli znana nam z domu rodzinnego. Oddalonego od Cieszyna setki kilometrów warto jest przybyć do miasta i skosztować potraw miejscowych. W wielu restauracjach w mieście dostępne są karty dań lokalnych, dawnych. A nawet dostępne są warsztaty kulinarne pokazujące jak tworzy się lokalne dania kuchni cieszyńskiej. Nie wszystkim dania typowe dla Cieszyna smakują. I nie muszą smakować. Jednak smak tego miasta da się poczuć, gdyż jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Będąc w Cieszynie nie sposób nie zakosztować się w regionalnej kuchni.

Warto zauważyć iż wiele dań serwowanych na Śląsku Cieszyńskim jest zapożyczonych od czeskich sąsiadów. Szereg przepisów jest zmodyfikowanych. Stąd też haluszki, czy też galuszki różnią się w restauracjach czeskich i polskich. Podobnie jest z upami. Które przyrządza się podobnie, jednak inaczej.

Wybrane potrawy znajdziemy wyłącznie w Cieszynie. Tak po polskiej jak i czeskiej stronie. Niczym lokalnie uzgodnione i wspólnie wypracowane przepisy pogranicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *