Miasto podzielone granicą

Miasto podzielone granicą

Nigdzie nie jest tak blisko na wymianę zagraniczną jak w Cieszynie. Wystarczy przekroczyć most graniczny by być już po drugiej stronie, w czeskim Cieszynie. Który jest ładniejszy, lepszy, ciekawszy? Trudno ocenić, warto zobaczyć obydwa miasta, gdyż każde ma inna duszę. Każde z nich jest inne i warte obejrzenia.

Polski Cieszyn to miasto historyczne, pełne zabytków, kultury, czeski raczej należy do miast hoteli, miast przemysłowo handlowych. Wielu czeskich mieszkańców Cieszyna przybywa do polskiej części miasta na festyny i imprezy kulturalne, bądź po prostu usiąść w kafejce i odpocząć. Polacy zaś do czeskiego Cieszyna przechodzą, przejeżdżają by zrobić zapas piwa, knedlików czeskich, czy podjąć pracę.

Miasto podzielone granicą a gospodaruje się jak jedno

Tym samym Cieszyn żyje dwoma kulturami. Wielojęzyczność jest tutaj popularna, granic faktycznych i administracyjnych nie ma od dawna, nie tylko od czasu wejścia Polski i Czech do układu z Schengen. Warto jest to podkreślać jako wyróżnik tego miejsca. To nieliczne miasto podzielone granicą. Wiele miast dzieli rzeka, jednak nie granica.

Niby dwa miasta, a jednak gospodarują się jak jedno. Władze obydwu miast ściśle współpracują i idą na rękę mieszkańcom chociażby w zakresie edukacji. Dzieci z Polski coraz częściej uczęszczają do czeskich szkół w Cieszynie. Obserwacja życia pozwala stwierdzić iż jest to doskonały przykład symbiozy na poziomie lokalnym, samorządowym. Widać to w życiu codziennym, zawodowym jak i rodzinnym. Wiele małżeństw to małżeństwa mieszane, a codzienność polsko-czeska sprawia iż różnic się nie dostrzega.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *