Będąc w Cieszynie nie sposób nie zajść do Studni Trzech Braci. Niewątpliwie zabytek nie jest nad wyraz imponujący swym wyglądem, za to stanowi miejsce tradycji. Chociaż niepozorne położenie nieopodal centrum Cieszyna może być mylące to znaczenie studni jest legendarne. Nawiązuje do legendy powstania Cieszyna, założenia grodu w wyniku spotkania trzech braci Leszka, Cieszka i Bolka.
Studnia Trzech Braci obiekt zabytkowy
Cieszyn powstał w 810 roku, wraz z jego powstaniem wiąże się pewna legenda o Leszku, Cieszku i Bolku. To właśnie jej upamiętnieniem jest Studnia Trzech Braci. Chociaż dzisiaj trudno powiedzieć czy faktycznie spotkanie braci miało miejsce w tym miejscu i czy było tam wówczas źródło. Niemniej zapotrzebowanie na symboliczne miejsce sprawiło, że studnia zyskała rangę zabytku. Bez wątpienia natomiast z tej studni wodę czerpał do XIX wieku browar mieszczański. Co jednak jest informacją pomijaną w przewodnikach turystycznych.
Żeliwna altana
Chcąc trafić do studni trzeba nieco pokluczyć po wąskich uliczkach starej zabudowy miasta, jednak nie da się przeoczyć dość jaskrawo malowanej altany żeliwnej, która wyróżnia się wyglądem pośród kamieniczek miejskich. Altana ustawiono w tym miejscu dopiero w roku 1868. Na ścianie altany umieszczono tablicę zawierającą treść legendy Trzech Braci. Legenda została napisana po polsku, niemiecku i łacinie. To swego rodzaju pamiątka po legendzie, ale również ciekawy obiekt architektury neogotyckiej. Obecnie stanowi punkt orientacyjny, punkt spotkań, jak też tło do fotografii z Cieszyna, występuje na pocztówkach i w folderach turystycznych obok innych atrakcji miasta. Altanę odlano w Trzyńcu na kształt graniastosłupa wysokiego na trzy metry, na podstawie sześciokątnej. Ażurowa konstrukcja nadaje romantycznego charakteru altanie. Aktualnie po tablicy z legendą w języku niemieckim nic nie zostało, gdyż w 1945 roku zastąpiono ja płaskorzeźbą Jana Raszki prezentująca spotkanie Trzech Braci.
Źródło browarniane
Poza znaczeniem sentymentalnym Studnia Trzech Braci ma swoją prawdziwą historię, związaną z browarem cieszyńskim. Jako źródło wody wykorzystywano ją już w średniowieczu, zaopatrywała w wodę mieszkańców, ale przede wszystkim browar zlokalizowany przy ulicy Śrutarskiej. Studnia zlokalizowana jest przy ulicy Trzech Braci tuż obok ulicy Śrutarskiej i Sejmowej. To wyjątkowo wyboista i stroma uliczka. Warto się jednak tu wspiąć i spocząć pod altaną. Co prawda nie da się już ze studni zaczerpnąć wody to jednak tradycja mówi o wrzuceniu do studni monety, która ma sprawić iż ponownie spotkamy się przy studni, tak jak Trzej Brania z legendy.
Foto: www.cieszyn.pl – Wojciech Wandzel