Skoczów

Skoczów i jego muzea

Skoczów to miasto które jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie województwa śląskiego. Może pochwalić się piękną okolicą. A w czasie wycieczki po jego terenie można zobaczyć wiele wspaniałych budowli. Dumą tego miasta są również ciekawe placówki muzealne, których zwiedzenie chyba każdemu turyście sprawi wiele radości.

Muzeum parafialne im. św. Jana Sarkandra

To muzeum jest bardzo chętnie odwiedzane i przez tradycyjne wycieczki i przez grupy pielgrzymkowe. Urządzone przy Rynku w domu Jana Sarkandra może się pochwalić ciekawymi zbiorami. Są one poświęcone świętemu, który zmarł jako męczennik w 1620 roku.

Kult Sarkandra bardzo szybko zaczął się rozwijać na terenie Śląska i Moraw. A muzeum w Skoczowie jest jednym z dowodów na silny wpływ tego świętego.

Muzeum które urządzono w XVII-wiecznej kamienicy stojącej w miejscu w którym przyszedł na świat Jan Sarkander turystów przyciąga ciekawą ekspozycją. Urządzone w połowie lat 90-tych XX wieku, znane jest dzięki upowszechnianiu wiedzy na temat skoczowskiego świętego. Oraz dzięki ciekawej kolekcji zabytków sakralnych. Wiele z nich pochodzi z okolicznych kościołów m. in. z kościoła parafialnego w Skoczowie. Turyści mogą tu również zobaczyć ciekawą kolekcję starodruków oraz ciekawy zbiór obrazów i rzeźb świętych.

Muzeum im. Gustawa Morcinka

Patronem drugiej placówki muzealnej którą może się pochwalić Skoczów, jest Gustaw Morcinek. Znany pisarz wiele lat spędził w tym mieście, zatem przywiązanie do jego postaci dziwić nie powinno. Samo muzeum jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego a jego zbiory podzielone są na cztery działy. Jeden z nich poświęcony jest Morcinkowi. Motywem przewodnim drugiego działu stało się rzemiosło skoczowskie. Dwa działy poświęcone zostały historii miasta. Jeden z nich skupił się na nowszych losach Skoczowa. Drugi na pradziejach miasta i jego okolicy.

Skoczowskie muzea mogą zainteresować miłośników historii. Jednak nie tylko dla nich wizyta w tych placówkach może się okazać ciekawym doświadczeniem. Każdy kto w czasie wycieczki po Skoczowie chce dokładnie poznać to miasto, powinien zapoznać się z tutejszymi wystawami.

Zdjęcie: http://www.muzeumsarkandra.ox.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *