cieszyński klimat

Cieszyński klimat

Mówiąc Cieszyński klimat warto wziąć pod uwagę co najmniej trzy aspekty. Po pierwsze klimat ten meteorologiczny, wynikający z położenia miasta, jego lokalizacji nad rzeką, w dolinie pomiędzy górami. Wbrew pozorom jest on bardzo łagodny i umiarkowany.

Zwykle w Cieszynie jest cieplej niżeli w górskiej okolicy. Niestety miasto narażone jest na powodzie ze względu na rzekę. W 1997 roku zostało ono dość dotkliwie zalane, również w roku 2010 Olza wylała i dokonała lokalnych podtopień. Poziom rzeki możemy obserwować z mostu granicznego. Najczęściej po wiosennych roztopach jest on wysoki a rzeka wydaje się bardzo rwąca.

Cieszyński klimat – przychylność dla turystów i kultury

Drugim aspektem klimatu Cieszyna jest przychylność dla turystów i kultury. Ilość imprez kulturalnych w mieście jest bardzo duża. Cieszyn przyjmuje patrona inności i innowacyjności w kulturze. To tutaj odbywa się wiele pionierskich projektów, jakie są realizowane z władzami miasta, uczelni oraz mieszkańcami. Dzięki nim do Cieszyna przyjeżdżają osoby z całego kraju a także zza granicy i nie tylko tej najbliższej czeskiej, ale i z całego świata.

Cieszyński klimat – wielokulturowość i wielojęzyczność

Poza tym warto podkreślić klimat wielokulturowości i wielojęzyczności, wynikający z sąsiedztwa. Przenikają się tutaj co najmniej dwie kultury polska i czeska, co więcej można tutaj spotkać kuchnie, obrzędy, religie typowe dla Śląska Cieszyńskiego, wspólnego dla Czechów i Polaków ale zarazem odmienne dla Morawiaków i Ślązaków Górnego Śląska i Podbeskidzia. To ewenement na skalę kraju. Cieszyński klimat to pojęcie wieloznaczne i godne przeanalizowania już tutaj na miejscu, będąc w Cieszynie. Trudno jest go przekazać na papierze czy przez internet, trzeba go poczuć swoją obecnością w tym właśnie mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *