Niewiele osób wie, że w Cieszynie znajduje się najstarsze, ciągle otwarte muzeum ogólnodostępne. Obecnie nosi ono nazwę Muzeum Śląska Cieszyńskiego i złożone zostało w 1802 roku przez jezuitę, księdza Józefa Szerszenika.
Był on typowym przedstawicielem epoki, w której licznie powstawały ogólnodostępne muzea czy też inne jednostki naukowe, gdyż taki cel miało wtedy muzeum. Dziś muzea są raczej oparte na kulturze, choć ich główne zadanie jest takie same jak kiedyś, czyli opiera się na zbieraniu i badaniu konkretnych eksponatów.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada trzy oddziały zamiejscowe
W przypadku Muzeum Śląska Cieszyńskiego można się łatwo domyślić, że przede wszystkim eksponowane tam będą wszelkie ludowe i nie tylko eksponaty z tej ziemi. Muzeum poza główną siedzibą w Cieszynie posiada trzy oddziały zamiejscowe. W Skoczowie, Górkach Wielkich i w Wiśle. Oddziały zamiejscowe oparte są głownie na konkretnych tematach związanych z osobami, których noszą imiona. Czyli Gustawa Morcinka w Skoczowie, Zofii Kossak-Szatkowiskiej w Górkach Wielkich czy Andrzej Podrożnego w Wiśle.
Na skrzyżowaniu dziejów i kultur
Jeżeli chodzi o wystawy stałe jakie można zobaczyć w cieszyńskim muzeum to bez wątpienia najciekawsze są te związane z archeologią tego miejsca. Jest tu wyjątkowo wiele artefaktów z czasów tak zwanej Kultury Łużyckiej. Czyli z okresu sprzed czterech tysięcy lat. Te starożytne eksponaty znajdują się głównie w stałej wystawie „na skrzyżowaniu dziejów i kultur”. Ta wystawa poza wspominanymi wcześniej artefaktami z tak dawnych czasów pokazuje także eksponaty z czasów do końca drugiej wojny światowej.
Muzeum te jest na pewno warto obejrzenia. Nie należy ono do tych nowoczesnych muzeów, gdzie multimedia wspomagają tematyczny odbiór. Lecz pomimo to zachowuje swój niepowtarzalny klimat oraz prezentuje eksponaty na naprawdę najwyższym poziomie.
Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej „Raj na Polomiu” 17.05.2019 ?godz.