Produkcja brykietu z trocin w ostatnim czasie staje się jednym z ciekawszych rozwiązań dla tartaków i warsztatów stolarskich. Przy zastosowaniu odpowiedniej brykieciarki, będą mieć możliwość przetwarzania odpadów drzewnych w wysokiej klasy materiał opałowy. Przede wszystkim zaś, będzie to materiał opałowy w pełni ekologiczny. Jest to szczególnie teraz bardzo istotnym zagadnieniem. Dzięki przejściu na ekologiczne formy ogrzewania naszych domów, możemy zminimalizować problem występującego smogu. Dlatego też, warto przemyśleć inwestycję w brykieciarki. Szczególnie jeśli nie posiadamy innej możliwości zagospodarowania dużych ilości powstających dziennie odpadów drzewnych.
Nowoczesne brykieciarki do produkcji brykietu
Przede wszystkim trzeba tutaj zauważyć, iż poprzez nowoczesne brykieciarki, mamy możliwość wytwarzania bardzo dobrego jakościowo brykietu z trocin. Będzie on charakteryzować się dobrymi parametrami energetycznymi. Jego kaloryczność, w zależności od zastosowanego odpadu będzie wahać się przedziale 17-21 MJ/kg. Jest to bardzo dobry wynik. Co prawda słabszy niż w przypadku węgla lub ekogroszku, jednakże o wiele bardziej ekologiczny. Brykietu spalimy więcej i będzie nas to kosztować więcej. Jednakże w toku jego zgazowywania powstaje o wiele mniej zanieczyszczeń. Nie przykładamy się także do generowanie smogu, który tak utrudnia nam egzystencję każdej zimy.
Nowoczesne brykieciarki, pozwalają nam na produkcję brykietu w różnych formach. Możemy stosować odpady drzewne różnych gatunków drzew. Mamy także możliwość pełnej kontroli nad poziome sprasowania wiórów. Jest to więc bardzo nowoczesne urządzenie, nad którego parametrami pracy mamy pełną kontrolę. Dzięki temu też, produkcja brykietu może iść sprawnie i wydajnie.
Niezbędna infrastruktura produkcyjna
Poza samymi brykieciarkami, trzeba będzie jeszcze ponieść inne nakłady inwestycyjne. Najważniejszą kwestią będzie prawidłowe przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych. Powinny one charakteryzować się bardzo dobrym poziomem zabezpieczenia przed wilgocią. Wilgoć jest bowiem najgorszym wrogiem jakości brykietu drzewnego. Im wyższy poziom wilgoci w gotowym wyrobie, tym niższy poziom jego kaloryczności. Wynika to z faktu tego, iż spora część energii cieplnej uzyskiwanej w procesie zgazowywania drewna będzie zużywana do odparowania wody zawartej w drzewie. Jest to ewidentne marnowanie energii. Co gorsza, parująca woda, będzie negatywnie wpływać na trwałość kotła, prowadząc do korodowania jego elementów.
Jednym słowem, zadbanie o odpowiedni poziom wentylacji i izolacji pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych będzie tutaj najważniejsze. Dzięki temu brykieciarki będą wytwarzać suchy i dobry jakościowo brykiet z trocin drzewnych, a to jest tutaj najważniejsze.