Jak wybierać projekty domów z katalogu

Wybór projektu domu z katalogu nie jest zadaniem najłatwiejszym. Trzeba tutaj uwzględnić wiele bardzo istotnych kwestii, które będą mieć wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Tym bardziej, iż na rynku znajdziemy obecnie stosunkowo dużo projektów od wielu biur projektowych. Warto pamiętać, iż projekty domów z katalogu będą mieć swoje wady i zalety. Każdy z nich będzie dobry w pewnych okolicznościach. Wobec tego też, w pierwszej kolejności musimy ustalić kilka szczegółów, które będą następnie rzutować na nasz wybór.

Dla kogo projekty domów z katalogu?

Kwestią, jaką należy tutaj ustalić na samym początku jest to, czy projekt domu z katalogu będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Otóż takie podejście nie dla każdego jest dobre. W tym przypadku jest to wybór dla tych, którzy chcą stosunkowo szybko rozpocząć budowę. Jednocześnie muszą oni zgodzić się z tym, iż nie będą wprowadzać zbyt wielu przeróbek projektu. Jakiekolwiek zmiany w projekcie, będą bowiem pociągać za sobą czas i pieniądze. Jeśli więc potrzebujemy projektu dopasowanego indywidualnie, koniecznie trzeba będzie udać się do architekta. Oczywiście w przypadku projektu domu z katalogu, także będzie niezbędna wizyta u architekta. Jednakże znacznie tańsza, bowiem trzeba będzie jedynie przeprowadzić proces adaptacji projektu.

Wybór właściwego projektu.

Następnym krokiem będzie wybór właściwego projektu domu. Tutaj trzeba będzie określić swoje, indywidualne preferencje odnośnie poszczególnych elementów projektu. Musimy ustalić sobie jak wielkiej ilości przestrzeni użytkowej potrzebujemy. Czy chcemy projekt z poddaszem, piętrowy, podpiwniczony czy też może z garażem. Warto tutaj od razu uwzględnić wielkość działki, bowiem nie każdy projekt może być zrealizowany na każdej działce. Na małych, sąsiadujących ze sobą działkach, dobrze sprawdzają się na przykład projekty domów bliźniaków. Nie zajmują one dużo miejsca i mogą być połączone ze sobą w granicy, co daje nam oszczędności przestrzenne.

Adaptacja projektu domu z katalogu.

Po wyborze odpowiadającego nam projektu, koniecznością będzie przeprowadzenie adaptacji projektu. Trzeba tutaj wybrać się do lokalnego architekta, który wprowadzi wszystkie niezbędne elementy projektu zabudowy. Musi on wprowadzić obrys naszego domu na działkę, zaprojektować wszystkie niezbędne przyłącza (woda, prąd, gaz, kanalizacja), oraz wstępnie zaprojektować obejście domu. są to kwestie wymagane i niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Najlepiej jeśli tymi pracami zajmie się lokalny architekt, bowiem będzie posiadać odpowiednią w tym zakresie wiedzę. Z racji doświadczenia będzie znać lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, do którego należy się tutaj dostosować.

Koszty całościowe

Wszystkie projekty domów sprzedawane przez biura projektowe, będą charakteryzować niskimi cenami. Oczywiście w stosunku do kosztu zlecenia wykonania projektu przez architekta. Jednakże nie są to koszty ostateczne, bowiem w tym przypadku trzeba doliczyć jeszcze koszty:

  • Adaptacji projektu
  • Wykonania projektu i realizacji przyłącz prądu, wody, gazu, kanalizacji
  • Wprowadzenia ewentualnych korekt w samym projekcie

Jednakże nawet po uwzględnieniu tych kosztów, projekty domów z katalogu wychodzą zdecydowanie taniej, niż projekt na zamówienie. Warto więc mieć tę kwestię na uwadze, podczas podejmowania decyzji, gdyż można tutaj czasami całkiem sporo zaoszczędzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *